Maarit Murka isiknäitus Sisus Vaal Galeriis (2015-12-05)

Maarit Murka isiknäitus Sisus Vaal Galeriis (2015-12-05)

http://www.vaal.ee/est/article_id-1464

Maarit Murka avab reedel, 5. juunil Vaal galeriis isikunäituse “Sisus”. Murka astus kunstiareenile jõulise debüüdiga üle kümne aasta tagasi ning sealtpeale jätkab talle omase mahuka ja detailideni läbitöötatud näitusekavaga. “Sisus” püüab oma põhjalikkuses pakkuda lausa atomiseeritud maalikeelt, lahutades õlimaali algosadeks. Murka on öelnud, et ta naudib protsessi, kui kunstniku peas keerleb miljon detaili ning nüansirohke ettevalmistus vormub kihthaaval. Visuaali valmimisel niisugune seesmine pinevus väheneb, sõltuvalt maali suhtest ruumiga, kuhu ta paigutatakse, elab teos siis juba omaette elu.

Kunstnik on seekordsed suureformaadilised maalid, nö kihistused, asetanud galeriis nii, et vaatajal võiks tekkida altarlik ruumitunnetus. Seintel moodustuvad “kunstikapid” on vaadeldavad mitmemõõtmelistena igast küljest. Vaatajale sisendatakse, et ta saab soovi korral astuda teose sisse, tunnetada erinevaid peegeldusi ja miks mitte näha ka enda sisemaailma. Murka eesmärk on aidata vaatajal jõuda lävendini, kust edasi minnes võiks saada uut kunstikogemust, rikastada maali tõlgenduskeelt.

Organiseerides galeriisaali ühtse kontseptsiooni järgi on kunstnik paigutanud rõdule väiksemaformaadilise maaliseeria “Minus”. Murka jääb siingi sugestiivseks, kuigi pildid on realistlikumad. Mõjusust lisab see, et autor ei ole etteütlev ega kategooriline, ikka pigem kunstikümblusse kutsuv.

Murka esimene isikunäitus „The truth is out there“ toimus 2005. aastal samuti Vaalas. Alustades vaatleja positsioonilt, on ta edaspidi liikunud enesekesksete käsitlusteni, kus on julgelt kujutanud oma keha kui erinevate rituaalide, tabude ja uskumuste objekti (näiteks rahvusvahelist tähelepanu pälvinud näitus “Hairpower”). Kahtlematult on tal ka särav koht nende uue põlvkonna kunstnike seas, kes tõstsid oskuslikult esile must-valge maalitehnika. Sovjetiaegne värviline hüperrealism kujunes meil väga edukaks. Selle kõrval must-valge käsitluse bravuurikas kasutuselevõtt oli just see, mida oodati uutelt tulijatelt ning mis mitmekesistas meie kunstiareeni. Nüüd siis on Murka oma otsingutes jõudnud sinnamaani, et söandab aktiivsemasse rolli haarata ka vaataja.

Lisainfo:
Vaal galerii
6810 871
5302 8766
galerii@vaal.ee

Seotud projekt