“Muuda oma meelt/ change your mind” Viljandi City Gallery, Viljandi, Estonia

“Muuda oma meelt/ change your mind” Viljandi City Gallery, Viljandi, Estonia

Missugune kaasaegne kunst läheb korda noortele? Sellele küsimusele vastab 7. mail Viljandi Linnagaleriis avatav näitus.

Veebruari algul Eesti Kunstiakadeemia kunstihariduse konverentsi kohvinurgas tekkinud küsimusest sai alguse Viljandi Kunstikooli 3-kuuline kaasaegse kunsti kursus. Noored uurisid erinevate Eesti kunstnike töid, valisid välja endale huvipakkuvamad ja koostasid neist näituse.

Kaasaegne kunst eeldab vaatajalt ideede märkamist, kaasa mõtlemist ja on sageli ka ühiskonnakriitiline. Noorte ülesandeks oligi leida teoseid, mis just neid kõnetaksid ja annaksid põhjust aruteludeks. Loengutest pole taolisel puhul palju abi – kõige parem on uusi kogemusi ja teadmisi omandada aktiivse praktika kaudu. Nii saidki Viljandi Kunstikooli õpilastest Eve Kiileri juhendamisel asjalikud näitusekorraldajad-kuraatorid, kes rohke materjali suhtes omaenda seisukoha kujundasid ning olid valmis seda ka teistele selgitama.

Kursuse tulemusena koostatud esinduslik väljapanek tutvustab teoseid Peeter Alliku, Kai Kaljo, Kirke Kangro, Edith Karlsoni, Kristi Kongi, Peeter Lauritsa, Maarit Murka, Marko Mäetamme, Jaan Toomiku, Mare Tralla, Mart Vainre ja Sigrid Viiru loomingust. Kunstitehnikaid on näitusel laias spektris: maal, graafika, foto, skulptuur, video ja animatsioon.

Lisaks aruteludele lahendati kursusel kunstiteemalisi nuputamisülesandeid, külastati näitusi ja kohtuti päris-kunstnikega. Põhjust oli tutvust teha näitusekorralduse praktilise poolega – teoste transpordi ja ülespaneku, reklaami ja giiditööga. Tulemus on Viljandi Kunstikooli tänaste õpilaste valik ja see vaatepilt on põnev!

Näituse nimi ’Muuda oma meelt / Change Your Mind’ pärineb Peeter Alliku graafiliselt lehelt, olles mõeldud soovitusena kõigile noortele (ja vanadele). Tule vaata, kas õnnestub ka oma meelt muuta!

Näituse töörühm: Aurelia Aasa, Krislin Alert, Laura Allik, Iris Asuküla, Sigrid Hommik, Kelly Kipp, Eve Kiiler, Eneli Kleemann, Kristjan Mändmaa, Pauliina Perkkiö, Agne Porila, Maria Porkanen, Rita Puhu, Kerly Ritval, Sigrit Tischler, Lars-Henry Vehman, Kätlin Värno ja Nina-Katarina Weiss.

Toetajad: Eesti Kultuurkapital ja Viljandimaa ekspertgrupp, Viljandi Linnaraamatukogu, Viljandi Linnavalitsus, Viljandi Kultuurimaja, Kondase Keskus.

Täname: Kunstnikud, Eesti Litokeskus, Viljandi Kultuuriakadeemia, Swedbank, Rain Tamm, Maire Killar, Kalli Hendrikson, Riina Neeme, Mari Vallikivi