Maarit Murka Riigikogu Kunstisaalis SIRP (2013-12-05)

Maarit Murka Riigikogu Kunstisaalis SIRP (2013-12-05)

Missioon (inglise keeles „mission“) on ühes tähenduses eluülesanne, kutsumus, vastutusrikas ülesanne ja teises (sõjaline) eriülesanne mujal kui kodumaal, lähetus. Antud näitus koondab endasse mõlemad pooled. Kunstniku põhimissiooniks on kunsti loomine, esitlemine, loomeprotsessides osalemine. Kunstnik püüab haarata kõike mida maailm pakub, nähtut loomingusse rakendada ja publikule edasi anda. Tema missioon vältab läbi elu ja ta võtab vastutuse selle eest. Kunsti missioon laiemalt on kultuuri edendamine ja uute seoste loomine. Sõjaolukord on ühiskonnas radikaalsuse etalon. Öeldakse, et kaasaegne kunst on raiskamine- aja ja materiaalsete vahendite raiskamine. Paratamatult tekib sarnane küsimus ka sõja kohta. Loodud olukorrad ja vormid on küsitavad, kaduvad ja muutuvad ajas. Lihtsam on mitte küsimusi esitada ja käsku täita, alltekstid jooksevad vaikides subtiitritena. Silmis on enamat, kui suu rääkida lubab.

Näitusel eksponeeritav installatsioon demonstreerib militaarses režiimis loodud ajutist, hetkeks tähendust kandva kujutise loomist, mis päevadega muutub ja hävineb. Fotoseeria dokumenteerib loomeprotsessi ja analüüsib ajutise lühiajalise missioonina loodud kunsti sõnumit.

Maarit Murka on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia 2004. aastal maalikunsti erialal ja kaitses 2006. aastal Helsingi Kunstiakadeemias magistrikraadi. Hetkel õpib Balti Filmi- ja Meediakooli magistriõppes. Maarit Murka on Eesti Kunstnike Liidu ja Maalikunstnike Liidu liige, näitustel osaleb alates 2001. aastast.

Näituseid Riigikogu Kunstisaalis vahendab Eesti Kunstnike Liit.