Tartu Postimees- Kunst lööb näkku lippude rippudes, Maarit Murka Tartu Kunstimajas (2014-02-27)

Tartu Postimees- Kunst lööb näkku lippude rippudes, Maarit Murka Tartu Kunstimajas 2014-02-27

Kunst lööb näkku lippude rippudes
17.02.2014

Raimu Hanson, reporter

Tartu kunstimaja ülemise korruse kahes külgtoas ripuvad tuuletult NATO liikmesriikide 28 lippu, mille loomulikud erksad värvid on asendatud hallide toonidega. Värvid tilguvad kaldpinnale kahe toa vahelises suures saalis.

Kunstnik Maarit Murka on oma kolmeruumilises installatsioonis «Kontakt» suurimas saalis lisaks tilkuvatele värvipottidele tsiteerinud riiklikku juhtnööri selle kohta, kuidas riigilipu eest hoolitseda.

Pärast Afganistani

Sealsamas teksti kõrval on neli fotot ja ühel neist on näha Eesti Vabariigi lippu õigetes värvides. See ripub kõrgel mastis fotol, mis on jäädvustanud Murka kunstitegu Afganistanis. Ühtlasi on see viide tema samasisulisele näitusele «Missioon», mis oli välja pandud sügisel riigikogus.

Kontakt on Murka sõnul kokkupuude millegagi, mis on hetkel tundmatu ja kasutatavas süsteemis võõras. Lahingus tähendab kontakt võitlust vastasega, kunstnikul on esimene kontakt teemaga, teine publikuga.

Tema näitus «Kontakt» tõlgendab meie kaasaja poliitilisi kontakte, mis avalduvad sõjalises vormis. Kolme ruumi installatsioon on tervik, mis viitab meid ümbritsevale mustvalgele süsteemile. Kuid värvid ei ole maailmast kadunud, kunst on suuteline need ka kõige värvitumal ajaloohetkel esile tooma.

Seotud projekt